AYAK KOKUSU

Ayaklarınızın daha sağlıklı görünmesi için bazı şeylere dikkat etmeliyiz. En temel şart pedikürdür. Pedikür ölü hücreleri yenileyerek bakımlı görünmesini sağlar. Ayaklarda çok sık görülen nasır oluşumuna karşı birebir uygulamadır. Pedikürü özel ya da kendiniz yapabilmektesiniz. Ayak hemen kirlene bir bölgemiz. Bu nedenle yağımızı hep ılık su ile yıkamalıyız. Ayakkabı giydiğimiz zaman hava alamayan ayaklar hemen koku yapmaktadır. Bu yüzden kokuyu gidermeliyiz. Biz bile rahatsız olurken toplumda oldukça sıkıntı yaşanmaktadır. Temizlik imandan gelir. Bakteriler mantarlar ayakta oluşmaktadır. Mikroplara karşı anti bakteriyel sıvı sabunlar iyi gelmektedir. Fakat bitkisel çözümler daha yararlı olmaktadır. Ayak kokusu insanlar tarafından iyi karşılanmamaktadır. Utanç verici bir durumdur. Ayak kokusu terleyen ayaklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ter bezleri ayakta oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında erkeklerde çok sıkıntı yaşanmaktadır. Bayanlar da o kadar çok olmamaktadır. Genç ve hamile bayanlarda görülür.
Normalden fazla terliyorsanız ve stres yaşıyorsanız koku çok görülür. Bütün gün ayak üzerinde olmak da yapar. Mantar gibi kötü oluşumlarda koku yayılır. İki güde bir ayakkabı değiştirin. Günde çorap değiştirmek. Hergün ayağınızı sabunlu su ile yıkayın. Banyo ve duştan sonra pamuk ile ayak aralarına sürün metilli ispirtoyu. Deodorant da iyi gelmektedir. Ayakkabılarda ilaçlı tabanlık kullanın. Anti bakteriyel çoraplarda iyi gelir. Spor çorapları özellikle çok fonksiyonludur. Ayakların nefes alması bakteriyi önler. Bakteride koku yapamaz. Bazı anti bakteriyel sabunlar uzmanlar tarafından önerilir. Egzaması olanlara zararlıdır. Limon suyu da çözüm olabilmektedir. Sirke ve ılık su, sodalı su bakterilere karşıdır. Su ve tuz karışımını bir leğene dökün ve ayaklarınıza masaj yaparak bakterilerden kurtulun. Sarımsak ve soğan gibi ağır kokulu gıdalardan uzaklaşın. Güçlü aromalar terle çok çabuk karışarak kötü kokuya neden olur.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>